Prečo je akumulácia dôležitá?

Akumulácia tepla je schopnosť materiálu udržať teplo a preniesť tepelnú energiu z obdobia relatívneho prebytku do obdobia relatívneho nedostatku. V obytnej stavbe s dobrou akumuláciou sa pri vykurovaní časť tepla najskôr uloží do stien, podláh, stropov a až potom sa postupne uvoľňuje do interiéru. Teplo akumulované v stavebnej konštrukcii vytvára aj priaznivejšiu klímu vo vnútornom priestore, a to v každom ročnom období: v lete zabraňuje prehriatiu, v zime rýchlemu vychladnutiu. Obdobne pôsobí aj počas dňa a noci.

Systém VELOX využíva pre akumuláciu celú nosnú betónovú hrúbku. Je to dane tým, že celá tato vrstva má teplotu rovnakú teplote vnútorného vzduchu a pri vypnutí vykurovania môže celá betónová vrstva ohrievať chladnúci vnútorný vzduch. Zďaleka nie každá obvodová stena má takéto akumulačné vlastnosti ako skladba steny z VELOXU. Obvodové steny s akumulačnou vlastnosťou majú výhody pri prerušovaní dodávok tepla. VELOX je ako jeden z mala stavebných systémov navrhnutý tak, že v priebehu chladnej zimy nedochádza vo vnútri obvodovej steny k žiadnej kondenzácii vodnej pary.

Vyvážený pomer tepelno-akumulačných schopností budovy a veľmi dobrých tepelno-izolačných parametrov jej obvodového plášťa zároveň výrazne prispieva k vytvoreniu optimálnej vnútornej klímy. Akumulačná schopnosť budovy môže najmä v spojení s pasívnym využitím slnečnej energie znížiť nároky na vykurovanie a chladenie.

Tab.: Množstvo akumulovaného tepla v konštrukciách rovnakých hrúbok z rôznych stavebných materiálov

 

^ Hore

Poradňa

Čo ste nenašli na našej stránke?
Váš názor nás zaujíma!
Chcete vedieť viac?
Mate záujem?
Môžete sa prísť pozrieť na najbližšiu realizáciu stavby.

Vaše meno: *
Telefón: *
E-mail: *
Vaša otázka: *
Kotrolná otázka:
Koľko je 7 + 6? *

* takto označené polia sú povinné

Kontaktujte nás

VELOX Východ
Štefánikova 62
071 01 Michalovce
E-mail: info@veloxvychod.sk