Čo je tepelný most

Nepriateľ menom tepelný most

Problémy vyplývajúce z tepelných mostov spôsobujú v zásade dva druhy problémov:

  • hygienické problémy definujú tzv. plesne
  • tepelnotechnické problémy súvisiace so zvýšenými nákladmi na vykurovanie

Tepelné mosty sa vyskytujú prakticky na každej stavbe. Je iba na realizačnej firme akým spôsobom sa s uvedeným problémom vie vysporiadať.

Základy

Tepelná izolácia sokla
Pri navrhovaní a pri realizácii detailu sokla často dochádza ku chybám. Vytvoriť kvalitný detail sokla bez tepelného mosta nie je ani zložité, ani drahé. Potrebujeme na to iba základné znalosti a kvalitný izolačný materiál, ktorý je pevný, má minimálnu nasiakavosť, dobre izoluje teplo, nevzlína vlhkosť a umožňuje dobrú aplikáciu.

Nesprávne riešenie
Veľmi často sa vyskytujúce nesprávne riešenie, ktoré nevyhovuje ani požiadavkám normy. Nedotiahnutím izolácie pod úroveň terénu vzniká veľký tepelný most, ktorý spravidla prináša tradičné problémy - vysoké tepelné straty, plesnivenie kútov, vysokú vlhkosť v konštrukcii aj na povrchu. Riešenie je veľmi jednoduché a finančne nenáročné – izolácia základov pod terénom.

Balkón

Cez konzolu balkóna nám uniká teplo. Balkón musí mať samostatnú konštrukciu aby neprerušoval tepelnú izoláciu.

Okna

Okná sa upevnia na pracne alebo cez rám na skrutky, následne sa medzera v ostení vypení polyuretánovou penou. Vytečená PUR pena sa oreže a omietne omietkou. Takáto montáž neskôr spôsobuje výrazné tepelné úniky, pretože do narušenej PUR peny sa dostáva vlhkosť. Dochádza ku kondenzácii vodných pár, oddeľovaniu sa PUR peny od muriva a praskaniu omietky. Kúty začínajú plesnivieť, v zime je cítiť prievan. Treba si uvedomiť, že okolie ostenia je značne ochladzované. Preto je vhodné celé ostenie z vonkajšej a strany zatepliť. Často sa zabúda na zateplenie pod vonkajším ako aj vnútorným parapetom. Ďalším problémom je prúdenie vzduchu škárami okolo okien. Samotná montážna pena nie je dokonalý izolant proti prefukovaniu škárami. Riešením tohto problému je montáž okien pomocou utesňovacích pások, ktoré zabezpečujú paronepriepustné utesnenie styčnej škáry medzi oknom a murivom a zabraňujú prenikaniu vlhkosti. Zabraňujú tak vzniku trhlín, vlhnutiu muriva a tvorbe plesní. Montáž okien pomocou takýchto pások znižuje tepelné straty a tým šetrí Vaše náklady na vykurovanie.

Preklady

Cez nezaizolované preklady nad oknami a dvermi dochádza k chladným miestam na povrchu steny, cez ktoré nám uniká teplo a hrozí vznik plesni.

Strešné okno

Pohľad na klasicky osadené strešné okno do konštrukcie strechy. Pri jeho osadzovaní nikto nedbal na jeho odizolovanie, aby sa zabránilo tepelným stratám. Pohľad cez termokameru nám odhalí realizačné nedostatky. Vidíme ako je rám okna ochladzovaný. Drevená konštrukcia nie je odizolovaná aby sa zabránilo únikom tepla a prípadnému roseniu okna.

^ Hore

Poradňa

Čo ste nenašli na našej stránke?
Váš názor nás zaujíma!
Chcete vedieť viac?
Mate záujem?
Môžete sa prísť pozrieť na najbližšiu realizáciu stavby.

Vaše meno: *
Telefón: *
E-mail: *
Vaša otázka: *
Kotrolná otázka:
Koľko je 2 + 2? *

* takto označené polia sú povinné

Kontaktujte nás

VELOX Východ
Štefánikova 62
071 01 Michalovce
E-mail: info@veloxvychod.sk